Ischias (zápal sedacieho nervu): Zvládanie bolesti a liečba
Ischias, známy aj ako ischiatická neuralgia, je stav charakterizovaný bolesťou, ktorá vyžaruje pozdĺž sedacieho nervu. Tento nerv sa začína v dolnej časti chrbtice a prechádza cez zadok a dolné končatiny.
Ischias môže spôsobiť bolesť, necitlivosť alebo slabosť v dolnej časti chrbta, zadku a nohe. Príčiny môžu zahŕňať herniovaný disk, spinálnu stenózu alebo svalové napätie.
V tomto článku sa pozrieme na to, čo je ischias, aké sú príznaky a príčiny, ako sa dá liečiť a ako tomuto stavu predchádzať.
V tomto článku sa dočítate:
1. Čo je ischias?
Ischias, tiež známy ako zápal sedacieho nervu, je stav charakterizovaný bolesťou, ktorá vyžaruje pozdĺž sedacieho nervu, ktorý prechádza od dolnej časti chrbta až do nohy [1].
Ak zažívate bolestivý pocit, ktorý sa začína v dolnej časti vášho chrbta, smeruje cez zadok až do nohy, pravdepodobne ide o ischias. Tento stav je často sprevádzaný nielen bolesťou, ale aj ďalšími symptómami typickými pre nervové poškodenie.
Medzi bežné príznaky patrí zhoršenie bolesti pri pohybe, pocit necitlivosti alebo slabosti v nohách či na chodidlách, ktorý je zvyčajne najvýraznejší pozdĺž trajektórie sedacieho nervu. V extrémnych prípadoch môže dochádzať k úplnej strate citlivosti, alebo schopnosti pohybu.
Ďalšie symptómy môžu zahŕňať pocit brnenia alebo "mravčenia" v prstoch na nohách či na chodidlách a v ojedinelých prípadoch aj inkontinenciu, čo znamená neschopnosť kontrolovať močový mechúr alebo črevá.
Táto bolesť môže byť silná a oslabujúca, čo sťažuje vykonávanie každodenných činností. Ischias môže postihnúť kohokoľvek, ale častejšie sa vyskytuje u ľudí starších ako 40 rokov.
2. Príznaky ischiasu
Príznaky ischias sa môžu líšiť od človeka k človeku, ale zvyčajne zahŕňajú [2]:
a) Bolesti dolnej časti chrbta: Bolesť dolnej časti chrbta je bežným príznakom ischias. Táto bolesť sa môže pohybovať od miernej až po silnú a môže byť sprevádzaná pocitom pálenia.
b) Bolesť nohy: Bolesť nôh je ďalším bežným príznakom ischias. Táto bolesť môže byť pociťovaná v zadku, stehne, lýtku alebo chodidle a môže byť opísaná ako ostrá alebo vystreľujúca bolesť.
c) Necitlivosť a mravčenie: Necitlivosť a brnenie sú tiež bežné príznaky ischias. Tieto pocity môžu byť pociťované v nohách alebo chodidlách a môžu byť sprevádzané stratou citlivosti.
d) Svalová slabosť: Svalová slabosť je menej častým príznakom ischias, ale v niektorých prípadoch sa môže vyskytnúť. Táto slabosť môže sťažiť pohyb alebo vykonávanie každodenných činností.
e) Ťažkosti s pohybom alebo státím: Ťažkosti s pohybom alebo státím sú ďalším menej častým príznakom ischias. Môže to byť spôsobené bolesťou, necitlivosťou alebo slabosťou spôsobenou stavom.
3. Čo spôsobuje ischias (zápal sedacieho nervu)?
Ischias, čiže zápal sedacieho nervu, môže byť vyvolaný rôznymi faktormi súvisiacimi s chrbticou, ktoré ovplyvňujú nervy v chrbte. Tento stav môže byť spôsobený úrazom, ako je pád, alebo nádorom na chrbtici alebo sedacom nerve.
Medzi hlavné príčiny patrí:
-
Vysunutá platnička: Stavce sú oddelené platničkami. Platnička je vyplnená hrubým, čírym materiálom, ktorý zaisťuje pružnosť a tlmenie pri pohybe. Vysunutá platnička môže tlačiť na sedací nerv, čo má za následok bolesť a necitlivosť dolných končatín.
-
Spinálna stenóza: Abnormálne zúženie miechového kanála v dolnej časti chrbta môže spôsobiť tlak na miechu a korene sedacieho nervu, čo vedie k bolesti.
-
Spondylolistéza: Tento stav, pri ktorom dochádza k posunu jedného stavca voči druhému, môže spôsobiť zvieranie nervov tvoriacich sedací nerv.
-
Piriformisov syndróm: Pri tomto zriedkavom ochorení sa sval piriformis, ktorý spája dolnú časť chrbtice s bedrovými kosťami, nedobrovoľne stiahne a môže tlačiť na sedací nerv. Vzniká tak bolestivý stav charakterizovaný bolesťami v oblasti zadku a bedrového kĺbu, často sprevádzaný tŕpnutím a mravenčením v dolnej končatine. Stav sa môže zhoršiť dlhým sedením, pádom alebo po nehode.
Rizikové faktory pre vznik ischiasu
Existuje určité správanie a faktory, ktoré môžu výrazne zvýšiť riziko vzniku ischiasu. Patrí medzi ne:
-
Povolania s vysokým zaťažením chrbta: Zamestnania, ktoré si vyžadujú zdvíhanie ťažkých predmetov, dlhodobé sedenie, alebo časté krútenie tela, predstavujú významné riziko.
-
Diabetes: Tento stav môže zvyšovať riziko poškodenia nervov, vrátane sedacieho nervu.
- Fajčenie: Negatívne ovplyvňuje platničky tým, že môže prispieť k ich rozpadu.
Kedy vyhľadať lekársku pomoc
Lekárska pomoc by mala byť vyhľadaná okamžite, ak sa u vás vyskytnú nasledujúce príznaky:
- Bolesti po vážnom úraze: Ak po nehode alebo ťažkom úraze pocítite bolesti v krížoch alebo nohách, ktoré sú spojené s necitlivosťou alebo svalovou slabosťou.
- Neschopnosť kontroly nad močovým mechúrom alebo črevami: Môže to byť príznakom vážneho stavu zvaného syndróm kauda equina.
Syndróm kauda equina
Syndróm kauda equina je kritický stav vyžadujúci naliehavú lekársku intervenciu, ktorý môže byť spôsobený tlakom platničky na nervy v dolnej časti chrbtice. Medzi príznaky patria:
-
Inkontinencia: Neschopnosť kontrolovať močový mechúr alebo črevá, čo môže viesť k nechcenému úniku moči alebo stolice.
-
Bolesti, necitlivosť, alebo slabosť nôh: Môže sťažovať vstávanie alebo spôsobiť zakopnutie pri pokuse postaviť sa.
-
Silná strata citu: Ak pocítite výraznú alebo náhlu stratu citlivosti v dolnej časti tela, vrátane oblasti medzi nohami, zadkom, vnútornými stehnami je potrebné okamžite vyhľadať lekársku pomoc.
4. Diagnostika ischiasu
Ischias sa prejavuje u každého individuálne a závisí od príčiny, ktorá ho spôsobuje. Pre správnu diagnostiku ischiasu sa váš lekár bude musieť oboznámiť s vašou anamnézu.
Kľúčovým prvkom pri diagnostike ischiasu je dôkladná anamnéza, počas ktorej lekár zhromaždí informácie o nedávnych zraneniach, lokalizácii a charaktere bolesti, činnostiach zlepšujúcich alebo zhoršujúcich bolesť a okolnostiach jej vzniku.
Počas fyzického vyšetrenia môže lekár vyžadovať vykonanie špecifických pohybových cvičení, aby určil, ktoré pohyby vyvolávajú bolesť, čím získa lepší prehľad o príčine ischiasu.
Pre pacientov, ktorí trpia ischiasom dlhšie ako mesiac, alebo majú závažné zdravotné problémy ako rakovina, sú indikované ďalšie diagnostické postupy. Nervové testy umožňujú preskúmať vedenie nervových impulzov sedacím nervom a identifikovať prípadné abnormality. Tieto testy pomáhajú lokalizovať oblasť poškodenia a určiť mieru spomalenia nervového impulzu.
Zobrazovacie testy, ako röntgen chrbtice, magnetická rezonancia (MRI) a počítačová tomografia (CT), sú nástroje, ktoré lekárovi umožňujú podrobne preskúmať chrbticu a identifikovať príčinu ischiasu. Kým štandardné röntgenové snímky nemôžu odhaliť poškodenie nervu, MRI a CT poskytujú detailné obrazy, ktoré sú kľúčové pre určenie príčiny bolesti a plánovanie ďalšej liečby.
5. Možnosti liečby ischiasu
Po diagnostikovaní ischiasu, známeho tiež ako zápal sedacieho nervu, vám lekár poskytne rôzne odporúčania na liečbu. Je dôležité pokračovať vo vašich každodenných činnostiach, pretože dlhodobé ležanie alebo vyhýbanie sa pohybu môže váš stav len zhoršiť.
I. Domáca liečba
-
Horúce a studené obklady: Počas prvých dní bolesti aplikujte studené obklady na postihnutú oblasť na 20 minút, viackrát denne. To pomôže zmierniť opuch a bolesť. Po niekoľkých dňoch prejdite na teplé obklady a v prípade potreby striedajte studenú a teplú liečbu.
-
Strečing: Jemné naťahovanie krížovej oblasti môže tiež priniesť úľavu. Pre správne techniky strečingu sa poraďte s fyzioterapeutom.
-
Voľnopredajné lieky: Aspirín, ibuprofén a iné protizápalové lieky môžu pomôcť zmierniť bolesť a opuch. Dávajte pozor na možné vedľajšie účinky, ako je krvácanie alebo vredy, pri nadmernom používaní aspirínu.
-
Pravidelné cvičenie: Udržiavanie sa v pohybe pomáha uvoľňovať endorfíny, prirodzené liečivá proti bolesti tela. Začnite s nízkodopadovými aktivitami ako plávanie alebo bicyklovanie na stacionárnom bicykli.
II. Odborná liečba
-
Fyzioterapia: Cieľom je zlepšiť držanie tela a posilniť svaly chrbta.
-
Lieky na predpis: Lekár vám môže predpísať svalové relaxanty alebo antidepresíva, ktoré môžu zvýšiť produkciu endorfínov.
-
Epidurálne steroidné injekcie: Kortikosteroidy aplikované do epidurálneho priestoru okolo miechy môžu priniesť úľavu od bolesti. Kvôli možným vedľajším účinkom sa podáva limitované množstvo.
- Chirurgický zákrok: V prípade silných bolestí, straty kontroly nad črevom a močovým mechúrom, alebo slabosti v dolných končatinách môže byť chirurgický zákrok nevyhnutný. Táto možnosť sa zvažuje, ak iné formy liečby neprinášajú úľavu.
III. Cviky
1. Natiahnutie bokov v ľahu
-
Ľahnite si na podlahu na pravý bok s mierne pokrčenými kolenami. Položte si pod hlavu vankúš.
-
Pomaly posuňte ľavú nohu (hornú nohu) k hrudníku a znížte koleno na podlahu.
-
Jemne narovnajte ľavú nohu tak, aby bol bok a koleno zarovnané so spodnou nohou a spustite nohu na podlahu.
-
Opakujte 3 krát.
-
Vymeňte strany a opakujte s pravou nohou navrchu.
2. Natiahnutie ohýbača bedrového kĺbu vzadu
-
Ľahnite si na chrbát s pokrčenými kolenami a chodidlami rovnými na podlahe.
-
Zdvihnite obe kolená k hrudníku.
-
Priblížte si pravé koleno k hrudníku a obopnite ho rukami.
-
Posuňte ľavú nohu dole na podlahu, narovnajte ju čo najviac a snažte sa dotknúť podlahy zadnou časťou kolena.
-
Držte pozíciu 5 sekúnd.
-
Pomaly sa vráťte do východiskovej polohy a relaxujte 4 sekundy.
-
Opakujte s opačnou nohou.
-
Opakujte 3-krát, nohy striedajte.
3. Zovretie zadku
-
Ľahnite si na zem na brucho s malým vankúšom pod bruchom.
-
Pevne stlačte zadoček k sebe a vydržte 5 sekúnd.
-
Uvoľnite sa.
-
Opakujte 3-krát, vykonajte až 6 opakovaní.
4. Rotácia bedra v ľahu
-
Ľahnite si na zem na chrbát s nohami pri sebe, ohnutými kolenami a chodidlami na podlahe.
-
Jemne spustite kolená smerom k podlahe na pravej strane, držte ich pri sebe a ramená držte „prilepené“ k podlahe.
-
Nenamáhajte ani nevyvíjajte svalovú námahu, aby ste kolená tlačili na podlahu.
-
Podržte 15 sekúnd.
-
Vráťte sa do východiskovej polohy a uvoľnite sa.
-
Opakujte na ľavej strane.
-
Začnite s 3 opakovaniami, striedajte strany, pracujte do 6 opakovaní.
5. Natiahnutie od kolena k protiľahlému ramenu
-
Ľahnite si na zem na chrbát.
-
Natiahnite nohy a ohnite chodidlá nahor.
-
Ohnite pravú nohu cez ľavú nohu a položte pravý členok na ľavé koleno.
-
Položte ruku na pravé koleno a potiahnite pravú nohu k ľavému ramenu.
-
Podržte 30-45 sekúnd.
-
Opakujte 3-4 krát.
-
Vymeňte nohy.
IV. Alternatívna medicína pri bolestiach chrbta
Alternatívne metódy liečby môžu byť pre niektorých ľudí s ischiasom užitočné. Dve z najbežnejších prístupov zahŕňajú:
-
Akupunktúra. Táto tradičná čínska medicínska prax zahŕňa vpichovanie tenkých ihiel do špecifických bodov na tele. Je navrhnutá tak, aby stimulovala nervy, svaly a spojivové tkanivo. Zatiaľ čo niektoré štúdie naznačujú, že akupunktúra môže byť účinná pri liečbe bolesti chrbta, iné nenašli žiadny významný prínos. Ak sa rozhodnete pre akupunktúru, je dôležité nájsť si licencovaného praktika.
-
Chiropraxia. Chiropraktici vykonávajú manipulácie s chrbticou alebo úpravu chrbtice s cieľom obnoviť mobilitu a zmierniť bolesť. Chiropraktická liečba môže byť efektívna pri liečbe niektorých typov bolesti chrbta, ale pri ischiase s vyžarovaním bolesti do nohy môže byť menej vhodná.
6. Prevencia ischiasu
Aby ste predišli vzniku ischiasu alebo jeho opakovaniu, zvážte tieto preventívne stratégie:
-
Pravidelné cvičenie: Udržiavanie sily a flexibility chrbtice je kľúčové. Zamerajte sa na posilnenie svalov chrbta a jadra (svalov brucha), ktoré podporujú vašu chrbticu.
-
Správne držanie tela: Udržiavanie správnej polohy pri sedení a státí pomáha znižovať tlak na chrbticu. Investujte do kvalitnej kancelárskej stoličky, ktorá poskytuje dostatočnú podporu chrbtici, a dbajte na to, aby vaše chodidlá boli pevne na zemi.
-
Bezpečné zdvíhanie: Pri zdvíhaní ťažkých predmetov vždy používajte správnu techniku. Ohnite kolená, udržujte rovný chrbát a nechajte silu prúdiť z vašich nôh, nie z chrbta. Týmto spôsobom znížite riziko poškodenia chrbtice.
Dodržiavaním týchto preventívnych opatrení môžete znížiť pravdepodobnosť vzniku ischiasu a udržať svoju chrbticu zdravú.
Záver
Ischias môže byť veľmi nepríjemným stavom, ktorý môže ovplyvniť váš každodenný život. Avšak, s rôznymi možnosťami liečby a prevencie, môžete sa snažiť minimalizovať vplyv ischiasu na vaše životy. Ak máte akékoľvek príznaky ischiasu, mali by ste sa obrátiť na lekára, ktorý vám pomôže diagnostikovať a zistiť správnu liečbu.
7. Časté otázky o ischiase (zápal sedacieho nervu)
1. Čo je ischias a aké sú jeho príznaky?
Ischias je termín, ktorý opisuje súbor symptómov spôsobených tlakom na ischiatický nerv. Tento tlak môže viesť k bolesti, ktorá sa šíri z dolnej časti chrbta cez zadok až do jednej alebo oboch nôh. Príznaky ischiasu môžu zahŕňať bolesť, ktorá sa zhoršuje pri sedení, necitlivosť, brnenie alebo slabosť v nohe, ostrú bolesť, ktorá môže sťažiť chôdzu alebo státie, a bolesť pocítenú pozdĺž dráhy ischiatického nervu.
2. Aké sú hlavné príčiny ischiasu?
Ischias môže byť spôsobený viacerými faktormi, najčastejšie je to hernia disku (vysunutá platnička), ktorá tlačí priamo na nerv. Ďalšie možné príčiny zahŕňajú stenózu miechového kanála, spondylolistézu (posunutie jedného stavca oproti inému), piriformisov syndróm (keď sa sval piriformis, ktorý prechádza nad ischiatickým nervom, zápalovo zmení alebo stiahne) a v niektorých prípadoch môžu byť príčinou aj nádory.
3. Ako sa diagnostikuje ischias?
Diagnostika ischiasu zvyčajne zahŕňa fyzické vyšetrenie, kde lekár skúma pohyblivosť pacienta, silu svalov a spôsob, akým bolesť ovplyvňuje chôdzu. Lekár môže tiež použiť zobrazovacie testy, ako sú MRI (magnetická rezonancia), CT skeny alebo röntgeny, na získanie detailného obrazu chrbtice a identifikáciu príčiny tlaku na ischiatický nerv.
4. Aké sú možnosti liečby ischiasu?
Liečba ischiasu sa zvyčajne zameriava na zmierňovanie symptómov a môže zahŕňať domácu liečbu, ako sú teplé a studené obklady, medikácie na zmiernenie bolesti a zápalu, fyzikálnu terapiu na posilnenie chrbtice a zlepšenie flexibility, a v niektorých prípadoch chirurgický zákrok, ak sú príznaky vážne alebo sa nezlepšujú s konzervatívnou liečbou. Alternatívne terapie, ako akupunktúra alebo chiropraxia, môžu niektorým ľuďom tiež pomôcť.
5. Ako môžem predchádzať ischiasu?
Prevencia ischiasu môže zahŕňať pravidelné cvičenie na posilnenie svalov chrbta a brucha, zachovanie správneho držania tela pri sedení a státí a bezpečné zdvíhanie a manipuláciu s predmetmi. Udržiavanie zdravej hmotnosti a vyhýbanie sa dlhým obdobiam sedenia bez zmeny polohy tiež môže znížiť riziko vzniku ischiasu.
Zdroj:
1. "Sciatica" Mayo Clinic, 22. október 2020, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sciatica/symptoms-causes/syc-20377435
2. "Sciatica" MedlinePlus, 15. október 2020, https://medlineplus.gov/sciatica.html
3. "Sciatica" Harvard Health Publishing, 23. march 2023, Sciatica - Harvard Health