Lymfatické uzliny: Príčiny a liečba zväčšených lymfatických uzlín

 

Lymfatické uzliny, malé, ale kľúčové komponenty nášho imunitného systému, hrajú nezastupiteľnú úlohu vo filtrácii patogénov a iných cudzích častíc. V tomto článku sa dozviete viac o ich funkcii, príznakoch a príčinách ich opuchnutia, ako aj o metódach diagnostiky a liečby rôznych problémov súvisiacich s lymfatickými uzlinami.

Či už ide o reakciu na infekciu, alebo vážnejšie zdravotné ochorenia, ako sú autoimunitné choroby či rakovina, správne rozpoznanie a adekvátna liečba sú kľúčové pre účinnú reakciu nášho tela. Prečítajte si viac o tom, ako môžete chrániť svoj lymfatický systém a kedy je dôležité vyhľadať lekársku pomoc.

V tomto článku sa dočítate:

1. Čo sú lymfatické uzliny

Lymfatický systém pozostáva z rozsiahlej siete kanálov rozprestierajúcich sa po celom tele, podobne ako cievny systém. Lymfatické uzliny sú drobné orgány, ktoré majú za úlohu filtrovať lymfu – bezfarebnú tekutinu, ktorá preteká týmto systémom.

Lymfatické uzliny nájdeme rozmiestnené v rôznych častiach tela:

  • v podpazuší
  • pod čeľusťou
  • nad kľúčnou kosťou
  • na oboch stranách krku
  • na oboch stranách slabín

Lymfatické uzliny plnia funkciu obranného mechanizmu, akýsi bezpečnostný kontrolný bod. Keď sa cez lymfatické kanály presúvajú baktérie, vírusy alebo chorobou postihnuté bunky, sú zadržané v lymfatických uzlinách.

V prípade, že dôjde k zaznamenaniu infekcie alebo inej patológie, v lymfatických uzlinách dochádza k akumulácii odpadových materiálov, ako sú napríklad baktérie a odumreté alebo choré bunky.

Lymfatick├Ż syst├ęm

2. Príznaky zväčšených lymfatických uzlín

Lymfadenopatia je odborný termín označujúci opuchnutie lymfatických uzlín.

Pri zväčšených lymfatických uzlinách sa môžu objaviť aj ďalšie symptómy, ako:

  • kašeľ,
  • únava,
  • horúčka,
  • zimnica,
  • nádcha,
  • potenie.

Zväčšenie lymfatických uzlín v oblasti slabín môže viesť k bolestiam pri chôdzi alebo pri ohýbaní tela.

3. Príčiny zväčšených lymfatických uzlín

Zväčšené lymfatické uzliny môžu signalizovať, že lymfatický systém intenzívne pracuje na odstraňovaní infekcií a boji proti chorobám.

a) Infekčné príčiny

Lymfatické uzliny sa môžu zväčšiť v dôsledku infekcií v oblasti, kde sú lokalizované. Napríklad uzliny na krku môžu reagovať na infekcie horných dýchacích ciest, ako je obyčajné prechladnutie.

Ďalšie infekcie, ktoré môžu spôsobiť zväčšenie uzlín v oblasti hlavy a krku, zahŕňajú:

  • infekcie ucha,
  • zápal prínosových dutín,
  • chrípka,
  • streptokoková faryngitída,
  • mononukleóza,
  • zubné infekcie, vrátane zubného abscesu,
  • kožné infekcie,
  • HIV,
  • sexuálne prenosné infekcie (STI), ako je syfilis alebo gonorea, ktoré môžu spôsobiť zväčšenie uzlín v oblasti slabín.

b) Neinfekčné príčiny

Závažnejšie ochorenia, ako sú autoimunitné ochorenia alebo rakovina, tiež môžu viesť k zväčšeniu lymfatických uzlín. K autoimunitným ochoreniam, ktoré môžu zapríčiniť opuchnutie uzlín, patria lupus a reumatoidná artritída.

Rakovina, ktorá sa šíri v tele, môžu tiež spôsobiť zväčšenie uzlín. Ak sa rakovina rozšíri do lymfatických uzlín, môže to znižovať šance na prežitie. Lymfóm – rakovina lymfatického systému – tiež vedie k zväčšeniu lymfatických uzlín.

Ďalšie neinfekčné príčiny zväčšenia lymfatických uzlín zahŕňajú:

  • niektoré lieky, ako sú antimalariká,
  • alergické reakcie na lieky,
  • stres,
  • zápal ďasien,
  • vredy v ústach,
  • leukémia,
  • Hodgkinov lymfóm,
  • non-Hodgkinov lymfóm,
  • Sézaryho syndróm, zriedkavý typ lymfómu.

┼ít├ştnaa ┼ż─żaza bioliek

4. Diagnostika zväčšených lymfatických uzlín

Zväčšené lymfatické uzliny môžu dosiahnuť rôzne veľkosti, od malých ako hrášok až po veľké ako čerešňa. Zdurené uzliny pod čeľusťou, alebo na oboch stranách krku môžu spôsobovať bolesť pri určitých pohyboch hlavy alebo pri žuvaní.

Tieto uzliny je často možné nahmatať prstami, ak si prejdete po oblasti krku tesne pod čeľusťou.

Ak ste nedávno prekonali chorobu alebo utrpeli zranenie, informujte o tom svojho lekára. Tieto informácie sú kľúčové pre určenie príčiny vašich symptómov.

Počas konzultácie lekár zhromaždí informácie o vašej zdravotnej anamnéze, pretože niektoré zdravotné ochorenia alebo lieky môžu byť príčinou opuchu lymfatických uzlín. Zrozumiteľná anamnéza pomôže lekárovi v stanovení diagnózy.

Následne lekár vykoná fyzické vyšetrenie, ktoré môže zahŕňať palpáciu postihnutých oblastí. Na základe zistení môže byť potrebné vykonať krvné testy na overenie prítomnosti špecifických chorôb.

Pre detailnejšie posúdenie stavu lymfatických uzlín, alebo prípadných príčin ich opuchu môže lekár objednať obrazové vyšetrenia, ako sú:

  • Röntgen,
  • ultrazvuk,
  • CT sken,
  • MRI.

V niektorých prípadoch môže byť po vyšetrení MRI nutné vykonať ďalšie testy. V takomto prípade môže lekár nariadiť biopsiu lymfatickej uzliny. Tento minimálne invazívny zákrok zahŕňa použitie tenkého nástroja na odobratie vzorky buniek, ktoré sú následne analyzované v laboratóriu na prítomnosť závažných ochorení, ako je rakovina. Ak je to potrebné, môže lekár rozhodnúť aj o chirurgickom odstránení celej lymfatickej uzliny.

┼ít├ştna ┼ż─żaza 2 bioliek

5. Liečba zväčšených lymfatických uzlín

Zväčšené lymfatické uzliny môžu časom klesnúť na svoju normálnu veľkosť aj bez zásahu liečby. V niektorých prípadoch môže lekár rozhodnúť o monitorovaní situácie bez priamej liečby.

Ak je príčinou opuchu infekcia, môžu vám byť predpísané antibiotiká alebo antivírusové lieky, ktoré sa zameriavajú na elimináciu základnej príčiny. Lekár môže taktiež odporučiť užívanie liekov ktoré účinne znižujú bolesť a tlmia zápal.

V prípade, že za opuchom stojí rakovina, zväčšené lymfatické uzliny sa nevrátia na svoju pôvodnú veľkosť, pokiaľ nie je rakovina adekvátne liečená. Liečba rakoviny môže zahŕňať chirurgické odstránenie nádoru, alebo postihnutých lymfatických uzlín a môže zahŕňať aj chemoterapiu na redukciu nádoru.

Vo všetkých prípadoch bude vaša liečba prispôsobená individuálnym potrebám a lekár s vami podrobne preberie, ktorá možnosť liečby je pre vás najvhodnejšia.

6. Ako predchádzať opuchu lymfatických uzlín

Prevencia zväčšenia lymfatických uzlín spočíva v zabraňovaní stavov, ktoré môžu vyvolať ich opuchnutie.

Tu je niekoľko odporúčaní, ako predchádzať týmto situáciám:

  • Dodržiavajte správnu ústnu hygienu na zachovanie zdravia zubov a ďasien.

  • Pravidelne si umývajte ruky.

  • Nechajte sa zaočkovať proti chorobám ako je pásový opar, tuberkulóza a chrípka.

  • Vyvarujte sa zdieľaniu jedla, nápojov alebo osobných predmetov, ako sú uteráky, s osobami trpiacimi nákazlivou infekciou.

  • Pri sexuálnej aktivite používajte ochranu, ako sú kondómy.

  • Ak máte alergické alebo nežiaduce reakcie na lieky, konzultujte so svojím lekárom ich zmenu.

  • Vyhnite sa kontaktu s divokými mačkami a dbajte na to, aby vaše mačky nechodili príliš často von, aby predišli možným infekciám.

Bolest hrdla bioliek

7. Kedy navštíviť lekára

Ak zaznamenáte príznaky, ktoré môžu súvisieť s opuchnutými lymfatickými uzlinami, alebo ak cítite bolesť pri opuchnutých lymfatických uzlinách bez ďalších sprievodných symptómov, odporúča sa konzultácia s lekárom. Opuchnuté lymfatické uzliny, ktoré nie sú bolestivé, môžu tiež naznačovať vážnejší zdravotný problém.

V niektorých prípadoch sa môže opuch lymfatickej uzliny zmenšiť s postupným zmiznutím ostatných symptómov. Avšak, ak je lymfatická uzlina dlhodobo opuchnutá a bolestivá, alebo ak opuch pretrváva viac ako niekoľko dní, je dôležité navštíviť lekára.

8. Najčastejšie otázky zväčšených lymfatických uzlín

1. Čo sú lymfatické uzliny a akú funkciu plnia v tele?

Lymfatické uzliny sú malé, fazuľovité štruktúry rozmiestnené po celom tele, ktoré sú súčasťou lymfatického systému. Tento systém je kľúčový pre imunitnú obranu tela, keďže filtruje lymfu - tekutinu obsahujúcu imunitné bunky. Lymfatické uzliny zadržiavajú a ničia patogény, ako sú baktérie a vírusy, čím chránia telo pred infekciami.

2. Aké sú príznaky opuchnutých lymfatických uzlín?

Opuchnuté lymfatické uzliny môžu byť príznakom infekcie alebo iných ochorení. Často sú citlivé, alebo bolestivé na dotyk a môžu byť cítiť ako pevné, malé uzliny pod kožou. Bežné oblasti, kde môžete cítiť opuchnuté uzliny, zahŕňajú krk, podpazušie a slabiny. Ďalšie symptómy môžu zahŕňať horúčku, únava, kašeľ, bolesti hlavy a celkové nevoľnosti.

3. Ako sa diagnostikujú problémy s lymfatickými uzlinami?

Diagnóza začína fyzickým vyšetrením, pri ktorom lekár skontroluje prítomnosť opuchnutých lymfatických uzlín. Môžu nasledovať krvné testy, ktoré pomôžu identifikovať infekcie alebo iné problémy ovplyvňujúce imunitný systém. V prípade potreby môže lekár odporučiť zobrazovacie testy, ako sú ultrazvuk, CT alebo MRI, na presnejšie posúdenie štruktúry a stavu lymfatických uzlín. V niektorých prípadoch môže byť potrebná biopsia, aby sa zistila príčina opuchu, najmä ak sa podozrieva na rakovinu.

4. Aké sú hlavné príčiny opuchnutých lymfatických uzlín?

Najčastejšou príčinou opuchnutých lymfatických uzlín sú infekcie, ako sú virózy, bakteriálne infekcie alebo zápalové ochorenia v blízkosti uzlín. Ďalšie príčiny môžu zahŕňať autoimunitné choroby (napríklad lupus alebo reumatoidná artritída), alergické reakcie, a vážnejšie stavy ako rakovina, vrátane lymfómu alebo metastáz iných rakovín do lymfatických uzlín.

5. Ako sa liečia opuchnuté lymfatické uzliny?

Liečba závisí od základnej príčiny opuchu. Pri bakteriálnych infekciách môže byť predpísaná antibiotická terapia, zatiaľ čo vírusové infekcie obvykle pominú samy. Protizápalové a bolesti zmierňujúce lieky môžu byť použité na zmiernenie symptómov. V prípade vážnejších príčin, ako sú autoimunitné ochorenia alebo rakovina, sa používajú špecifické liečebné režimy vrátane imunosupresív, chemoterapie alebo rádioterapie. Vždy je dôležité konzultovať prístup k liečbe so svojím zdravotníckym poskytovateľom.

Zdroj:

 

Gaddey HL, et al. (2016). Unexplained lymphadenopathy: Evaluation and differential diagnosis.
aafp.org/afp/2016/1201/p896.html

Lymph nodes and cancer. (2021).
cancer.org/cancer/cancer-basics/lymph-nodes-and-cancer.html

Upozornenie:

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.